Search


Advanced Search
Nenad Bach - Editor in Chief

Sponsored Ads
 »  Home  »  Events  »  Miro Gavran's new premiere in Prague on July 7, 2008
 »  Home  »  Culture And Arts  »  Miro Gavran's new premiere in Prague on July 7, 2008
Miro Gavran's new premiere in Prague on July 7, 2008
By Nenad N. Bach | Published  06/21/2008 | Events , Culture And Arts | Unrated
All about men and All about women

 

GAVRAN'S NEW PREMIERE IN PRAGUE


Gavran's play ALL ABOUT MEN will be premiered by the Divadlo STUDIO TWO Theatre in Prague at the Vyšehrad Summer Stage on July 7, 2008.  Blanka Kučerova has translated it into the Czech language, while it is being directed by Jana Janekova. Maroš Kramar, Filip Blažek and Michal Slani play the leading roles.

The Czech performance will be the eighth premiere of this Gavran play, which had its world premiere in the Slovakian city of Trnava in the autumn of 2006.  In this unusual text, the three actors each play five roles in five different stories that are interwoven.

Miro Gavran's dramas and comedies have gone through more than one hundred and seventy premiere performances on five continents, and have been seen by more than two million theatre-goers.

www.mgavran2.t-com.hr
www.teatar-gavran.hr
www.studiodva.cz/vseozenach/All about men. Hrají: Maroš Kramár, Filip Blažek, Michal Slaný; Režie: Jana Janěková

 

For those who can read Czech...


Miro Gavran patří mezi nejvýraznější chorvatské autory své generace (narozen 1961). Jeho dílo bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků. Studoval dramaturgii na Divadelní, filmové a televizní akademii v Záhřebu, pracoval v záhřebském divadle ITD – nejdříve jako dramatik (v letech 1986 – 1989) později jako umělecký šéf (1989 – 1992). Zasloužil se o realizaci projektu Moderní chorvatské drama (1990 – 1992) a vytvořil také seriál Dramatická knihovna v divadle ITD.

Od roku 1990 vedl školu tvůrčího psaní, dramatu a prózy. Založil divadlo Epilog v Záhřebu (1995) a stal se jeho dvorním autorem (1995 – 2001). Pokoušel se také o režii vlastních her. Společně s manželkou Mladenou založil divadlo Gavran v roce 2002. Publikoval řadu próz (např. Zapomenutý syn, Povídky o výjimečně obyčejných lidech, Klára, Judita, Pilát Pontský). Jako dramatik debutoval v roce 1983, kdy divadlo Gavella produkovalo jeho hru Kreontova Antigona. Od té doby napsal zhruba 30 her a účastnil se více než 120 premiér inscenací svých textů v Chorvatsku, Nizozemí, USA, Slovinsku, Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Bosně a Hercegovině. K nejznámějším hrám patří např. Noc bohů, Lásky George Washingtona, Čechov se loučí s Tolstojem, Shakespeare a Elizabeth, Jak umírá herec, Vše o ženách, Jak zabít prezidenta.

Source: All about women


Formated for CROWN by prof.dr. Darko Žubrinić
Distributed by www.Croatia.org . This message is intended for Croatian Associations/Institutions and their Friends in Croatia and in the World. The opinions/articles expressed on this list do not reflect personal opinions of the moderator. If the reader of this message is not the intended recipient, please delete or destroy all copies of this communication and please, let us know!


How would you rate the quality of this article?

Verification:
Enter the security code shown below:
imgRegenerate Image


Add comment
Related Articles
Related Links
Comments


Article Options
Croatian ConstellationPopular Articles
  1. Dr. Andrija Puharich: parapsychologist, medical researcher, and inventor
  2. (E) Croatian Book Club-Mike Celizic
  3. Europe 2007: Zagreb the Continent's new star
  4. (E) 100 Years Old Hotel Therapia reopens in Crikvenica
  5. Nenad Bach & Miro Gavran hosted by Branimir Bilic on Croatian TV 2010
No popular articles found.