Search


Advanced Search
Nenad Bach - Editor in Chief

Sponsored Ads
 »  Home  »  People  »  (H) BRUNO BJELINSKI, skladatelj 1909 - 1992
(H) BRUNO BJELINSKI, skladatelj 1909 - 1992
By Nenad N. Bach | Published  11/12/2003 | People | Unrated
(H) BRUNO BJELINSKI, skladatelj 1909 - 1992

 

BRUNO BJELINSKI

BRUNO BJELINSKI

Roden: 1. studenoga 1909. u Trstu
Umro: 3. rujna 1992. u Zagrebu

Malo je skladatelja u XX. stoljecu s tako raznolikim i bogatim glazbenim opusom kakav je ostvario hrvatski skladatelj Bruno Bjelinski.
U ranom stvaralackom razdoblju Bjelinski se zanima iskljucivo za glasovir i komornu glazbu, da bi kasnije napisao golem broj orkestralnih djela, od koncerata za glazbalo i orkestar, petnaest simfonija i sinfonieta, više opera, nekoliko djecjih scensko-glazbenih djela i baleta do velikog broja drugih glazbenih ostvarenja. Nema gotovo niti jednog glazbala kojemu Bjelinski nije posvetio barem jedan koncert. Jednako je važan opus njegovih pjesama, dua, tria, kvarteta i kvinteta posvecenih gudackim, puhackim i kombiniranim komornim sastavima.
Bruno Bjelinski roden je 1. studenoga 1909. u Trstu. U Zagrebu je završio studij prava s doktoratom, te radi kao sudski i odvjetnicki pripravnik. Medutim, od gradanski uglednoga i poželjnog zanimanja pravnika i odvjetnika Bjelinskom je važnija glazba pa tijekom studija upisuje i Glazbenu akademiju, gdje ce uciti u klasi poznatih pedagoga i umjetnika Blagoja Berse i Franje Dugana. Zatim pocinje bogat skladateljski rad. Bjelinski je još kao djecak svirao violinu, potom i glasovir, pa je bilježio i glazbene teme, koje poslije koristi u svojim prvim skladateljskim ostvarenjima. Nastaje niz sonata, tokata i suita, no stvaralacki rad prekinuo je svjetski rat tijekom kojeg je Bjelinski interniran na Vis.
Poslije Drugoga svjetskog rata Bjelinski predaje kontrapunkt i polifoniju u splitskim i zagrebackim školama, a potom i na Glazbenoj akademiji u Zagrebu. U to doba nastaju velika djela poput Koncerta za klarinet, Koncerta za flautu, Serenade za trublju, klavir, gudace i udaraljke i Koncertne simfonije za klavir. Pedesetih godina Bjelinski takoder stvara velik opus za djecu u kojem se isticu Sedam bagatela za klavir, opere Pcelica Maja, Heraklo i Ružno pace, te baleti Pinokio, Petar Pan i Macak u cizmama. U svom kasnom stvaralackom razdoblju Bjelinski sklada operu Orfej XX. stoljeca, Koncert za Romea i Juliju te nekoliko simfonija.

Umro je u Zagrebu 3. rujna 1992. Stalna osobina u opusu Brune Bjelinskog je neoklasicisticka forma i glazbeni izraz. Bjelinski se krece u granicama tonalnosti i nije sklon avangardnom eksperimentiranju. Njegova je glazba pjevna, ritmicki raznolika i polifona, a u najvecem broju njegovih djela prepoznaje se mediteranska vedrina i otvorenost.

How would you rate the quality of this article?

Verification:
Enter the security code shown below:
imgRegenerate Image


Add comment
Comments


Article Options
Croatian Constellation



Popular Articles
  1. Dr. Andrija Puharich: parapsychologist, medical researcher, and inventor
  2. (E) Croatian Book Club-Mike Celizic
  3. Europe 2007: Zagreb the Continent's new star
  4. (E) 100 Years Old Hotel Therapia reopens in Crikvenica
  5. Nenad Bach singing without his hat in 1978 in Croatia's capital Zagreb
No popular articles found.