Search


Advanced Search
Nenad Bach - Editor in Chief

Sponsored Ads
 »  Home  »  History  »  (H) SLAVA DUBROVNIKA ISPISANA NA 19 PRAMACA
(H) SLAVA DUBROVNIKA ISPISANA NA 19 PRAMACA
By Nenad N. Bach | Published  11/30/2003 | History | Unrated
(H) SLAVA DUBROVNIKA ISPISANA NA 19 PRAMACA

 

SLAVA DUBROVNIKA ISPISANA NA 19 PRAMACA


Kada za mjesec dana pomorski Dubrovnik uz pjenusac i zelje za dobro more u svoje okrilje prigrli najnoviju prinovu Atlantske plovidbe, bit c´e to i prigoda da se podsjeti na tisuc´godisnje pomorske tradicije i cvrstu povezanost Grada i mora.

Preuzimanje suvremenog panamaxa za prijevoz sipkih tereta, nekadasnje svicarske Silvrette, koji c´e pod hrvatskom zastavom zaploviti kao City of Dubrovnik, pravi je povod da se u prilogu MORE pozabavimo brodovima s imenom grada pod Srem.
Prinova Atlantske plovidbe bit c´e 13. trgovacki brod nasih brodara koji u posljednjih 150 godina nosi ime Dubrovnika, po cemu je Grad nedostizni rekorder. Primat je jos naglaseniji znali se da su isto ime nosila i tri strana broda, te jos tri u mornarickoj sluzbi. Uistinu impresivna flota od 19 razlicitih Dubrovnika! Dakako govorimo o brodovima s hrvatskim imenom Grada, jer valja podsjetiti na znamenitu jedrilicu The City of Ragusa kojim je Nikola Primorac usao u legendu preplovivsi Atlantik, ili na jedrenjak Citta di Ragusa koji se u kronikama spominje jos 1787. godine.

SLAVA PRVOG PAROBRODA

Kao prvi Dubrovnik obicno se istice parobrod izgraen 1880. godine u skotskome gradic´u Dumbartonu po narudzbi skupine Dubrovcana predvoenih Aleksandrom Opuic´em. Bio je to prvi dubrovacki parobrod, najmoderniji putnicko-teretni brod svoga doba, od 310 tona nosivosti, dug 39,4 i sirok 6,1 metar, brzine 9,5 cvorova. Za svaku sigurnost je imao i - jedra, a bio je iznimno cvrste gradnje i s lakoc´om se nosio s kusnjama nevremena, pokazujuc´i svoje kvalitete na zahtjevnoj pruzi Trst-Zadar-Split-Dubrovnik-Bari.
Gradnja Dubrovnika bila je golemi iskorak u brodarstvu Grada, pa nije cudno da se o njemu toliko pisalo jos od 19. veljace 1880., kad je prvi put pristao u Dubrovniku. U tamosnjoj floti ostat c´e do 1892., kada je prodan brac´i Rismondo iz Makarske koji mu daju ime Biokovo. Poslije je usao u sastav drustva Dalmatia, a zabiljezeno je da je potonuo u ozujku 1923. uz istarsku obalu, na putu iz Rijeke u Trst.
Povijesni i slavni parobrod ipak je bio drugi brod s imenom Dubrovnika. Naime jos 1846. godine u Gruzu je izgradjen jedrenjak od 389 tona, prvi brod koji je ponio hrvatsko ime Grada. Vlasnici su mu bili S.G. Getaldi i V. Budmani, no vec´ 1853. oni ga brodaju Antoniju Busettu iz Venecije, koji im daje ime Giuseppe II. Jedrenjak ni u Veneciji nije dugo ostao, 1861. je prodan Rusima i od tada mu se trag gubi negdje u Crnome moru.

DVA POTONUC´A U 40 DANA

Vratimo se u doba parobroda, u 1892. godinu. Cim je prodan prvi Dubrovnik, Dubrovacka parobrodarska plovidba preuzela je, u Troonu, opet u Skotskoj, drugi brod istoga imena. Bio je to mnogo vec´i brod, od 481 brt, dug 50,9 i sirok 7,4 metra, s vrlo snaznim parnim strojem od 650 “konja” i brzinom od deset cvorova. No drugome Dubrovniku nije bilo sueno i dugo ploviti.
Kako biljeze kronike Prvoga svjetskog rata, 9. svibnja 1916. brod je u Neretvanskome kanalu, negdje na pola puta izmeu Hvara i Peljesca, s dva torpeda potopila francuska podmornica Archimede. Poginulo je tada 18 putnika i clanova posade, a zbog potapanja nenaoruzanog broda punog zena i djece, Austro-Ugarska je ulozila notu Francuskoj optuzujuc´i zapovjednika podmornice za ubojstvo s umisljajem. Sok je bio to vec´i sto je to bio drugi parobrod s imenom Dubrovnika torpediran u samo 40 dana!
Naime 1. travnja 1916. ruska je podmornica Tjulen kod turskoga mjesta Galata Burnu torpedirala jedan od najvec´ih dubrovackih brodova, suvremeni teretnjak nosivosti 7224 tone, dug 116 i sirok 14 metara. Taj cetvrti Dubrovnik bio je star nepune cetiri godine: po narudzbi brodarskog udruzenja “Napried” izgraen je 1912. u britanskom brodogradilistu Northumberland Shipbuilding Co. u mjesto Howden-on-Tyne.
Trebale su proc´i godine dok se dubrovacko brodarstvo oporavilo od ratnih stradanja i nakon cetiri novogradnje, godine 1923., javlja se peti Dubrovnik, mali, stari i neugledni parobrod koji c´e brzo biti zaboravljen. Brodovlasnici brac´a Matijevic´ kupili su u Britaniji vec´ 53 godine stari brod King’s Lynn od 575 brt, dug 56 i sirok 7,7 metara. Izgraen u Middlesbroughu iste 1880. kao i prvi dubrovacki parobrod, taj se Dubrovnik pokazao nepouzdanim, pa je vec´ 1927. prodan u Italiju. Nekoliko je puta mijenjao imena, najprije Palmaria, pa Fratelli Testa i na kraju Fauna pod kojim je usao u Drugi svjetski rat, u cijim mu se vjetrovima zameo i svaki trag.

SESTI, SEDMI, OSMI...

Po vec´ uhodanoj tradiciji, cim su brac´a Matijevic´i prodali svoga starca, njegovo ime dobiva sada vec´ sesti Dubrovnik. Ni to nije bio novi brod nego stari Lovrijenac izgraen 1909. u Monfalconeu za Dubrovacku parobrodarsku plovidbu. No prethodno je temeljito preureen i ubrajao se meu najmodernije na Jadranu. Dubrovcani mu 1937. mijenjaju ime u Dedinje, pod kojim c´e ploviti sve do ratne 1943., kada je, u talijanskoj sluzbi, potopljen kod Venecije. Ni ta promjena imena nije bila slucajna. Jer Dubrovcani su u skotskom brodogradilistu Lithgows u Port Glasgowu upravo bili narucili svoj najmoderniji teretnjak, a ime mu je moglo biti samo - Dubrovnik. Primopredaja je obavljena u veljaci 1938., a bio je to brod kojim su se u Gradu, ali i na cijelom Jadranu, s pravom ponosili: nosivosti 9150 tona, dug 136,5 i sirok 17,1 metar...
Taj je, sada vec´ sedmi Dubrovnik, izdrzao sve kusnje rata, nacionalizaciju 1946., prelazak pod zastavu Jugolinije, a 1957. i pod stijeg slovenske Splosne plovbe. Prodan je tek u prosincu 1969. godine jednoj tvrtki iz Somalije, a plovidbu je okoncao u rujnu 1970. u rezalistu u Chittagongu pod imenom Sudix.
No, dubrovacka prica ide dalje. I, pogaate, slijedi osmi Dubrovnik, a ime, opet pogaate, odabrano, cim je onaj stari izbrisan iz upisnika. Atlantska plovidba je 1971. u spanjolskoj Matagordi preuzela bulk carrier nosivosti 25.130 tona, dug 164,8 i sirok 22,7 metara. Dotad najvec´i Dubrovnik bio je porinut pod imenom Magdalena del Mar za jednu tvrtku iz Bilboa, ali je prije dovrsenja prodan Atlantskoj. Taj je brod ostao relativno kratko u njezinoj floti, samo 15 godina. U srpnju 1986. prodan je Kinezima za uistinu neobicnu zadac´u: posluzio je kao plutajuc´i lukobran prigodom gradnje nove luke u Shanghaiju, a nakon toga je otpremljen u staro zeljezo.
Sljedec´i, deveti Dubrovnik, cekao se do sijecnja 1989., kada je u Falmouthu posada Atlantske plovidbe preuzela veliki bulk carrier nosivosti 61.318 tona i dug 224 metra. I to je bio “Spanjolac”, nekadasnja Ereaga, izgraen u Puerto Realu i isporucen u studenome 1983. U floti Atlantske ostaje punih 14 godina, do pocetka 2003., kada je prodan grckoj kompaniji s Malte i postao Mighty Michalis. No, dogodila se i jedna promjena: od 1997. plovio je kao City of Dubrovnik. Pomalo neobicno, no bio je to samo jos jedan dokaz popularnosti imena Dubrovnika.

I CITY I “PRINCIPESA”

U nasu pricu tada, naime, uplovljava veliki feribot Dubrovnik, deseti hrvatski brod s imenom Grada, ali kojemu maticna luka nije bila pod Srem nego u Rijeci. Kad ga je Jadrolinija kupila, htjela mu je svakako dati zvucno ime Dubrovnik, pa su s Atlantskom postigli dogovor: bijeli brod postat c´e Dubrovnik, a vec´ pomalo stari bulker bjelosvjetski City of Dubrovnik. Iako je na Jadran stigao preko Francuske, taj deseti Dubrovnik je izvorno irski brod. Ne samo da je pripadao vodec´oj tvrtki British & Irish iz Dublina, nego je bio i najvec´i feribot izgraen u Irskoj prije nego im je brodogradnja zauvijek nestala.
Feribot dug 122 i sirok 18,8 metara porinut je u lipnju 1978. u Verolme Cork Dockyardsu u Corku pod imenom Connacht, a namijenjen je bio linijama izmeu irskih i britanskih luka. Mogao je ukrcati 326 automobila i 960 putnika, a kada je u veljaci 1979. krenuo na prvu plovidbu izmeu Corka i Swansea, ucinio je to zbilja impresivno: brzinom od cak 20 cvorova. U ljeto 1986. brod kupuju Francuzi, te ga salju na ureenje u njemacki Meyer Werft, odakle stize u punom sjaju i s imenom Duchesse Anne te oznakama tvrtke Brittany Ferries, da bi 1996. stigao u Jadran kao jedan od najprestiznijih bijelih brodova.
Iste godine zaplovio je i Dubrovnik Express, najsuvremeniji kontejnerski brod u floti Croatia Linea. No nije to bio posve novi brod, nego nekadasnji Koper Express, jedan od cetiri poznata “expressa”, nosivosti 25.904 tone, dug 177,6 i sirok 32 metra. Izgraen je u Uljaniku 1987., a ime Dubrovnika dobio je u ozujku 1996. godine. Na zalost, nije dugo pod njim plovio. Samo tri godine poslije, u vrijeme rasula Croatia Linea, zaplijenjen je u Durbanu i tamo u kolovozu 1999. prodan na drazbi. Danas plovi pod panamskom zastavom i imenom MSC Giovanna.
Prici o brodovima s imenom Dubrovnika tu dakako nije kraj. Koncem srpnja 1998. u Messini, u slavnome brodogradilistu Rodriquez, dubrovackome je Atlasu isporucen najmoderniji putnicki brod na Jadranu, brzi jednotrupac nazvan Princess of Dubrovnik. “Principesi”, kako je Dubrovcani od milja zovu, doskora c´e se prikljuciti i City od Dubrovnik s pocetka nase price, a s kojim c´e dubrovacko brodovlje dosegnuti najvec´u tonazu u povijesti...


Plovio je 82 godine!

Ime Dubrovnika naslo se i na pramcima dvaju ratnih brodova i jednoga nadasve zivopisnog parobroda koji c´e na Jadranu ostati zapamc´en po 82 godine plovidbe! Zivot je zapoceo 1880. u Trstu kao jedan od tri jednaka broda carsko-kraljevske financijske kontrole s maticnom lukom u Zadru, s talijanskim imenima dalmatinskih gradova - Ragusa, Zara i Spalato. Godine 1899. trojka dobiva hrvatska imena - Dubrovnik, Zadar i Spljet. No vec´ 1901. netko u Becu odlucuje se za neobicnu hrvatsko-talijansku kombinaciju, pa tri broda financijske straze postaju Dubrovnik-Ragusa, Zadar-Zara i Spljet-Spalato!
Nakon Prvog svjetskog rata Dubrovnik-Ragusa nastavlja isti posao, ali u Kraljevini Jugoslaviji, najprije samo godinu dana kao Kosovo, a onda punih 20 kao Oplenac. U travnju 1941. Talijani su ga zarobili u Boki kotorskoj i uvrstili u flotu svoje Guardia di finanze pod imenom Galiano. Vec´ 27.ozujka 1945. vrac´en je Jugoslaviji, da bi poslije dvije godine i temeljite rekonstrukcije ponovno zaplovio, ali kao putnicki brod u sastavu Jadrolinije. Dobio je ime Budva i ostao u bijeloj floti sve do prosinca 1962., kada je predan rezalistu u Svetome Kaji.
Imenom Dubrovnika pocasc´en je i prvi moderni razarac jugoslavenske Kraljevske mornarice, izgraen 1931. godine u britanskom brodogradilistu Yarrow & Co. u Scotstounu pokraj Glasgowa. U travanjskome ratu 1941. Talijani su ga zarobili u Boki i pod imenom Premuda odmah poslali u borbene akcije. Nakon kapitulacije Italije razarac su u Genovi zarobili Nijemci i uvrstili u Kriegsmarine pod oznakom TA 32. Prigodom povlacenja iz Italije posada je sama potopila nekadasnji Dubrovnik. Pod imenom Dubrovnika i danas plovi jedan ratni brod. To je ophodni brod minopolagac Hrvatske ratne mornarice, sluzbene oznake OBM 41. Nekadasnji raketni camac JRM-a, sovjetskoga tipa “osa”, izgraen jos 1970. godine, zarobljen je u Domovinskome ratu i preinacen za novu ulogu, te dobio ime Dubrovnik.

Iz Odese i Houstona

Prica o brodovima s imenom Dubrovnika svakako ne bi bila cjelovita bez tri stranca: jednoga Rusa i dva Amerikanca. Meu desetcima brodova svih vrsta koji su proslih desetljec´a na Jadranu graeni za sovjetske, a onda ruske brodare, u ljeto 1967. godine nasao se i Dubrovnik. Bio je to klasicni teretnjak s navoza rijeckoga “Trec´eg maja” nosivosti 14.339 tona koji c´e u floti Crnomorske paroplovidbe iz Odese ostati gotovo cetvrt stoljec´a. Pocetkom 1991. prodan je Grcima, zaplovio je pod malteskom zastavom i imenom Daphne, da bi vec´ koncem iduc´e, 1992. godine, smiraj nasao u rezalistu, u indijskome Alangu.
Dva Dubrovnika zaplovila su 1982. godine s navoza maloga brodogradilista Marine Mart Inc. u Port Isabelu u Teksasu. Bili su to blizanci, koc´arice Dubrovnik I i Dubrovnik II, duge samo 21,3 i siroke sest metara, a vlasnik im je tvrtka Campeche Seafood Products Inc. iz Houstona. No nedvojbeno se iza toga imena krije neko od hrvatskih iseljenika, vjerojatno upravo iz dubrovackog kraja, koji se i na taj nacin sjec´aju zavicaja.

Slobodna Dalmacija & Marijan ZUVIC´


http://www.dubrovnikportal.com/html/clanak_print.shtmlclanak=8868.2&pm=no

How would you rate the quality of this article?

Verification:
Enter the security code shown below:
imgRegenerate Image


Add comment
Comments


Article Options
Croatian Constellation



Popular Articles
  1. Dr. Andrija Puharich: parapsychologist, medical researcher, and inventor
  2. (E) Croatian Book Club-Mike Celizic
  3. Europe 2007: Zagreb the Continent's new star
  4. (E) 100 Years Old Hotel Therapia reopens in Crikvenica
  5. Nenad Bach singing without his hat in 1978 in Croatia's capital Zagreb
No popular articles found.