»  Home  »  Sports  »  (E,H) Croatia : Argentina 3-2, Friendlies World Cup 2006
(E,H) Croatia : Argentina 3-2, Friendlies World Cup 2006
By Ivo Bach | Published  01/1/1970 | Sports | Unrated

HRVATSKA POBIJEDILA ARGENTINU 3:2
01.03.2006

Scroll down for English.

Iako oslabljena neigranjem Roberta Kovaca i Joea Simunica te zaostatku od 1:2 nakon prvih 45 minuta, reprezentacija Hrvatske odlicnom je igrom u drugome poluvremenu pripremnoga susreta na St. Jakob Parku u Baselu preokrenula rezultat i pobijedila jednu od najjacih svjetskih momcadi, Argentinu, s 3:2. Sjajan debi ostvario je Luka Modric, a hrvatski strijelci bili su Ivan Klasnic, Darijo Srna i Dario Simic.

Izostanak standardne obrane, debi Modrica

Izbornik Zlatko Kranjcar iskoristio je ovu utakmicu da isproba igraca zagrebackoga Dinama Luku Modrica. Istrcali smo bez standardnih branica Josipa Simunica i Roberta Kovaca, pa je Igor Tudor prekomandiran u obranu.

Ludi pocetak

Rijetko se u dvobojima dviju jakih momcadi vidaju stvari kakve smo imali priliku vidjeti danas u Baselu. Utakmica je pocela ludo. Vec u trecoj minuti Ivan Klasnic iskoristio je nesporazum argentinskoga vratara i Burdissa nakon mlakoga slobodnog udarca Nike Kranjcara te je doveo Hrvatsku u rano vodstvo!

No, nepunu minutu kasnije opasni Carlos Tevez na drugoj vratnici dobro je iskoristio paralelno dodavanje Lionela Messija nakon neopreznosti hrvatske obrane i s pola metra zakucao je loptu u mrežu klizecim startom. Novi veliki sok dosao je u sestoj minuti, kada je Stjepan Tomas, dijelom i krivnjom vrlo losega terena, predao loptu ravno u noge opasnom igracu Barcelone Messiju. On je presao nekoliko metara i sa 17 metara pogodio donji desni kut Pletikosine mreže, donijevsi Argentini prednost od 2:1.

Zbunjeni hrvatski stoperi

Tada se igra malo smirila, a Argentinci su vise držali loptu. Nasi stoperi djelovali su zbunjeno stalnim promjenama mjesta suparnickih igraca, sto je sputavalo i igru ostatka momcadi. No, nakon petnaestak minuta Hrvatska je proigrala i pokazala da može biti vrlo opasna.

Odlican debi Modrica

U 14. minuti sjajna prilika Hrvatske. Marko Babic izvrsno je zaobisao argentinskoga branica i centrirao, lopta se odbila do Dade Prse, a on je ponovno ubacio u sredinu za Klasnica, koji je, nažalost, za milimetar zakasnio. Nepunu minutu kasnije vrlo solidni Luka Modric ostao je sam blizu suparnickoga gola, no njegov kratki centarsut nitko nije stigao poslati u gol.

Opasna akcija Babica i Prse i u 26. minuti, no argentinski branic na vrijeme je uklizao. Na drugoj strani, pocetnicka pogreska Babica u vracanju lopte Tomasu dala je jos jednu priliku Argentini, no Hernan Crespo otisao je previse u stranu i Pletikosa se stigao vratiti na gol, pa je to ostalo nekažnjeno.

Aktivan je na lijevoj strani nasega napada bio Modric, koji je opasno kombinirao sa suigracima i od njega su dolazile najcesce prijetnje Pekermanovoj momcadi.

Ukazanje Kranjcara

Niz pogresnih predaji lopti u opasnoj zoni nastavio je u 36. minuti Dario Simic. Argentina je dobila priliku u situaciji tri na jedan, ali Tevez opet odlazi previse na stranu. Odgovorio je sutom s dvadesetak metara Niko Kranjcar, kojemu je to bila prva opasnija akcija. Do kraja poluvremena igrala se uglavnom ravnopravna utakmica, uz ocekivanu malu nadmoc Argentine.

Tokic zamijenio Tomasa

Pocetkom drugoga poluvremena umjesto nesigurnoga Stjepana Tomasa u igru je usao Mario Tokic.

Agresivnija igra donijela izjednacenje

Hrvatska je u nastavak usla agresivnije i prenijela je igru na argentinsku polovicu. Stajali smo bliže argentinskim igracima, oduzevsi im prostor za opasno kombiniranje.

Rezultiralo je to savrsenom akcijom Dade Prse u 52. minuti. Napadac Glasgow Rangersa probio se po desnom boku, usao iskosa u sesnaesterac i sjajno pronasao Darija Srnu necuvanoga na drugoj vratnici. Ponajbolji hrvatski igrac glavom je pogodio suprotni kut argentinske mreže za izjednacenje, 2:2.

Argentinci bez prostora za kombiniranje

I dalje se nastavila vrlo dobra igra Hrvatske, koja je pritisnula argentinski zadnji red i izborila nekoliko udaraca iz kuta, dok s druge strane nije bilo prilika pred Pletikosom. Argentinci su bili potisnuti na svoju polovicu, a Darijo Srna i Luka Modric opasno su busili argentinske bokove.

U 65. minuti Niko kranjcar je sjajnom dubinskom loptom izbacio Dadu Prsu, no vratar Abbondanzieri na vrijeme je istrcao i na rubu sesnaesterca izbio loptu iz njegovih nogu.

Nakon te prilike i 25 minuta odlicne hrvatske igre ponovno su svoju igru kratkih dodavanja nametnuli Argentinci, a jedina prava prilika rodila se u 73. minuti, no na vrijeme je udarac blokirao kapetan Niko Kovac.

Povratak Ivice Olica

Posljednjih 15 minuta priliku je nakon sest mjeseci stanke zbog ozljede umjesto strijelca Ivana Klasnica dobio Ivica Olic. Možda i najbolja prilika Hrvatske nakon izjednacenja nastala je u 80. minuti. Opasno je lopta setala po crti Abbondanzierija poslije odlicnoga centarsuta Modrica, koji je u svome debiju odigrao sjajnu utakmicu, stalno stavljajuci na kusnju argentinsku obranu.

Simic pogodio za pobjedu!

Posljednjih desetak minuta obilježila je mirnija igra, uz nesto inicijativniju Argentinu, no bez konkretnih prilika. Medutim, u drugoj minuti sudacke nadoknade sjajan potez Darija Simica. Nakon kornera Ivana Leke, kojega je izborio Olic, branic AC Milana ledima je zahvatio loptu i uz malu naklonost srece ona je dokazala da je okrugla - pokraj ukocenih promatraca zavrtjela se i otisla u suprotni kut argentinske mreže! Vrlo dobra igra i zaslužena pobjeda hrabre Hrvatske!

HRVATSKA - ARGENTINA 3:2
Strijelci: 1:0 Klasnic (3), 1:1 Tevez (4), 1:2 Messi (6), 2:2 Srna (52), 3:2 Simic (90+2).
Gledatelja:15.000
Sudac: Nobs (Svicarska)

HRVATSKA: Pletikosa - Simic, Tudor, Tomas (Tokic, 46) - Srna, N. Kovac (J. Leko, 83), Modric (I. Leko, 84), Babic - Kranjcar (Buljat, 90) - Klasnic (Olic, 75), Prso (Petric, 90)
Izbornik: Zlatko Kranjcar
ARGENTINA: Abbondanzieri - Coloccini (L. Gonzalez, 60), Burdisso, Samuel - Ponzio, Demichelis, Cambiasso - Messi, Riquelme, Tevez (Aimar, 68) - Crespo (D. Milito, 75)
Izbornik: Jose Pekerman

Croatia vs Argentina 3-2

BASEL, Switzerland, Mar 1 (Reuters) - Croatia fought back from a goal down to upset fellow World Cup contenders Argentina 3-2 on Wednesday as the two sides got in some early shooting practice for the tournament in Germany.

Preparing for their fifth major tournament in six attempts, Zlatko Kranjcar's Croatia team enhanced their reputation as dark horses with a gutsy win over the twice world champions.

Taking the lead after just three minutes through striker Ivan Klasnic, Croatia found themselves 2-1 behind after another three minutes -- but turned things around again with second half goals from Darijo Srna and Dario Simic.

"We already showed in our qualifying campaign that we have some very good individual players and we have proven it again with this performance against one of the World Cup favourites," Kranjcar said.

"I know this will increase expectations back home, but I don't think that will cause us any problems -- in fact, I am sure it will give us even more confidence for the World Cup."

Argentina coach Jose Pekerman was understandably less euphoric about Wednesday's goal-fest, but insisted the result would have little bearing on his team's preparations.

"It's a bad result for the team but I think they can go on and get better and better," Pekerman told a news conference.

"I am always looking for a balance between defending and attacking and although it didn't work out tonight I am convinced of the strength of our defenders and believe that what happened tonight cannot happen again."

FIERY START

Perhaps motivated by the freezing conditions in Switzerland's St Jakob stadium, both sets of players made a fiery start.

Klasnic needed a little help for the opening goal, however, profiting from an early mix-up in the Argentine defence.

Coming out to deal with a cross from Niko Kranjcar, goalkeeper Roberto Abbondanzieri managed to tangle with the feet of team mate Nicolas Burdisso, allowing Klasnic to rifle the loose ball into an empty net.

Croatia had little time to celebrate, however, with Argentina equalising and then taking the lead with only six minutes on the clock.

Barcelona forward Lionel Messi was at the heart of both goals, setting up Carlos Tevez for the first before grabbing the second for himself.

Already billed as one of the men to watch at the World Cup, the 18-year-old played a neat one-two with Juan Roman Riquelme on the right before firing in a shot for Tevez to poke across the line at the far post.

The ball looked as if it might even have gone in without the striker's intervention, but Messi did not have to wait long for his first international goal.

Pouncing on a poor back pass from Croatian defender Stjepan Tomas, the teenager curled an unstoppable left-footed strike past diving goalkeeper Stipe Pletikosa to apparently hand control back to the South Americans.

CROATIAN FIGHT-BACK

Argentina certainly looked likeliest to score again as Messi, Riquelme, Tevez and Hernan Crespo, captaining Argentina for the first time in the absence of Juan Pablo Sorin, spent the remainder of the half probing gaps in the Croatian defence.

But their failure to score again proved costly in the second half when Kranjcar's men turned things around.

With 52 minutes gone, midfielder Darijo Srna put Croatia back on level terms when he headed in a perfectly-weighted cross from the left by Dado Prso.

It seemed as if that would be enough to give the Croats a noteworthy draw with both coaches using the rest of the second half to tinker around with their substitutes.

But with the match two minutes into injury time, defender Dario Simic got up for a vital corner and headed into the bottom right corner to earn his team their dramatic victory.

* 90' SIMIC SCORES!!! CROATIA LEAD 3-2!!!
* 52' SRNA SCORES!!! Croatia level at 2-2!!!
* 6' Argentina take the lead!!! Messi with the goal and the South Americans are now 2-1 up!!!
* 5' Quick response from the Argentinians as Crespo equalises!!! 1-1!!!
* 4' Klasnic puts Croatia in front!!! 1-0!!!